Firma URSA Polska sp. z o.o. podjęła współpracę z DEKRA Polska sp. z o.o. w zakresie realizacji audytu energetycznego zakładu produkcyjnego w Dąbrowie Górniczej. Celem współpracy było zidentyfikowanie możliwości poprawy efektywności energetycznej procesu produkcyjnego, oszacowanie potencjalnych oszczędności oraz wymaganych nakładów inwestycyjnych.
URSA Polska Sp. z o.o. jest częścią międzynarodowej Grupy Etex i wiodącym producentem najwyższej klasy energooszczędnych rozwiązań izolacyjnych stosowanych w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym, usługowym i ogólnym. W skład asortymentu spółki wchodzą: izolacje budowlane, izolacje techniczne i produkty akustyczne wytwarzane z wełny szklanej.
Branża:
Branża materiałów izolacyjnych do budownictwa.
Produkcja wełny mineralnej to proces wysoko energochłonny oraz gałąź przemysłu charakteryzująca się wysokim poziomem emisji produktów spalania do atmosfery. Dzięki długoletniej strategii zarządzania środowiskowego, monitoringu i optymalizacji zużycia energii, zakład produkcyjny URSA w Dąbrowie Górniczej cechuje wysoka efektywność energetyczna: w latach 2017 - 2021 w przeliczeniu na tonę produktu końcowego przedsiębiorstwo osiągało średni poziom energochłonności poniżej średniej z zakresu wynikającego z konkluzji BAT1 (European Commission Joint Research Centre Institute for prospective technological studies, “Best Available Techniques BAT, Reference Document for the Manufacture of Glass”, Luxembourg: Publications Office of the European Union, 2013 ).
Zwiększone wysiłki na rzecz zachowania równowagi środowiska naturalnego i chęć dalszej optymalizacji kosztów produkcyjnych, szczególnie w okresie dynamicznych zmian na rynku energii, stały się motywacją do poszukiwań świeżej perspektywy i nowych sposobów zwiększenia oszczędności energii w zakładzie produkcyjnym URSA. Rozwiązaniem okazało się wyspecjalizowane doradztwo w ramach zleconego audytu energetycznego przedsiębiorstwa.
Audyt energetyczny, którego efektem jest szczegółowy raport oraz propozycje optymalizacji procesów i infrastruktury zakładu, polega na zbadaniu bieżącego zużycia wszystkich nośników energii w firmie. W przypadku niektórych przedsiębiorstw określnych w europejskiej dyrektywie EED (Energy Efficiency Directive) jest on obowiązkiem prawnym. Decyzja firmy URSA o przeprowadzeniu audytu nie była podyktowana wymaganiami prawa, lecz świadomą strategią transformacji energetycznej procesu produkcji.
Firma DEKRA została wyłoniona w drodze konkursu spośród czterech innych organizacji. Argumentem do podjęcia współpracy z ekspertami DEKRA w zakresie audytu energetycznego przedsiębiorstwa była renoma marki i gwarancja rzetelnych informacji.
W październiku 2021 odbyła się wizja lokalna w celu oszacowania skali audytu i złożenia oferty. Po jej zaakceptowaniu, przystąpiono do szczegółowych prac audytorskich obejmujących pomiary własne, analizę dostarczonych danych, wywiady z pracownikami oraz wizyty w halach produkcyjnych, magazynowych, kotłowniach, sprężarkowniach i innych ważnych miejscach odbioru energii. Na tej podstawie stworzony został profil energetyczny zakładu.
Prace audytorskie usprawnił fakt, iż dane pozyskiwane z firmy URSA były kompletne i usystematyzowane. W efekcie, mimo znaczącej liczby danych konsumpcji energii pochodzących z około 85 liczników energii elektrycznej, 6 liczników gazowych oraz kilkudziesięciu liczników wody, audyt energetyczny przedsiębiorstwa sfinalizowano w styczniu 2022.
Na podstawie informacji przedstawionych przez firmę URSA oraz pomiarów własnych zaproponowane zostały cztery zróżnicowane działania modernizacyjne, mające na celu obniżenie zużycia energii, w tym: wymiana oświetlenia na lampy typu LED we wskazanych pomieszczeniach, montaż instalacji paneli fotowoltaicznych, odzysk ciepła z instalacji wody chłodzącej oraz odzysk ciepła ze spalin z wanny szklarskiej. Ponadto w raporcie określono poziom niezbędnych nakładów finansowych oraz czas zwrotu z inwestycji.
Rozwiązania optymalizacyjne zaproponowane przez ekspertów DEKRA potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia zespołu URSA w zakresie dalszej transformacji energetycznej przedsiębiorstwa. W celu zmniejszenia zużycia energii, redukcji kosztów operacyjnych oraz dalszego ograniczenia śladu węglowego zakładu przystąpiono do analizy zasugerowanych rozwiązań i wdrożenia dostępnych zmian:
„Zdecydowaliśmy się na współpracę z firmą DEKRA, ponieważ cenimy jej długoletnie doświadczenie na rynku i specjalistyczny know-how w zakresie konkretnych rozwiązań optymalizacji zużycia energii. Dzięki analizie i zaproponowanym rozwiązaniom DEKRA mogliśmy skutecznie realizować strategię optymalizacji zużycia energii zakładu produkcyjnego bez uszczerbku dla naszej podstawowej działalności.” – Marek Będkowski, Dyrektor Zakładu – Członek Zarządu, URSA Polska sp. z o.o.
Więcej o ocenie audycie energetycznym przedsiębiorstwa.
Kontakt