Dowiedz się więcej o interesujących Cię usługach lub poproś o ofertę...
Bezpieczeństwo wykorzystania urządzeń ciśnieniowych stanowi jeden z ważnych elementów polityki Unii Europejskiej. Wprowadzając specjalne dyrektywy, Parlament Europejski wymusił na producentach stosowanie określonych norm i procedur, służących zarówno ochronie ludzi, jak i m.in. swobodnemu obrotowi w obrębie rynku Unijnego.
Dyrektywy UE oraz normy zharmonizowane określają wymagania zarówno dla urządzeń ciśnieniowych, jak i personelu oraz stosowanych procedur spawalniczych.
Wprowadzone dyrektywy dotyczą projektowania i produkcji zbiorników ciśnieniowych, rurociągów itp. o najwyższym dopuszczalnym ciśnieniu przekraczającym 0,5 bara oraz ciśnieniowych urządzeń transportowych. Jednocześnie zharmonizowane z dyrektywmi normy określają szczegółowe wymagania w zakresie stosowanych technologii spawania oraz uprawnień personelu spawalniczego.
Projektowanie i produkcja urządzeń ciśnieniowych (oraz wykorzystywanie procedur spawalniczych) w zgodzie z wymaganiami dyrektyw UE jest jednym z warunków umożliwiających wprowadzenie i swobodny przepływ ww. urządzeń w całej Unii Europejskiej.
Certyfikat wystawiony przez DEKRA to obiektywny dowód spełnienia wymagań międzynarodowych norm i dyrektyw w zakresie bezpieczeństwa i jakości.
Eksperci DEKRA posiadają wieloletnie, globalne doświadczenie w zakresie auditów i certyfikacji, gwarantując sprawną, rzetelną i efektywną realizację zamówionych przez Ciebie usług.
Dzięki rozpoznawalnemu na całym świecie znakowi DEKRA, wzrasta wartość rynkowa przedsiębiorstwa.
Usługi w zakresie kwalifikacji i odbiorów technicznych (inspektor NoBo) przeznaczone są dla wszystkich producentów urządzeń ciśnieniowych podlegających dyrektywie PED i TPED (np. kotłów energetycznych i wymienników ciepła oraz zbiorników ciśnieniowych, rurociągów i ciśnieniowych urządzeń transportowych).
Usługi w obszarze technologii spawalniczych (w tym audity drugiej strony), certyfikacji zakładów i systemów zarządzania polecamy każdej firmie wykorzystującej technologie spawalnicze (np. produkcja, energetyka, budownictwo, kolejnictwo).
Stosujemy normy zharmonizowane i międzynarodowe oraz dyrektywy UE:
Dyrektywy UE:
PED 2014/68/UE - Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/68/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do dostępniania na rynku urządzeń ciśnieniowych
TPED 2010/35/UE - Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/35/UE z dnia 16 czerwca 2010 r. w sprawie ciśnieniowych urządzeń transportowych oraz uchylająca dyrektywy Rady 76/767/EWG, 84/525/EWG, 84/526/EWG, 84/527/EWG oraz 1999/36/WE
Normy - elementy ciśnieniowe:
PN-EN 12952 – „Kotły wodnorurkowe i urządzenia pomocnicze”
PN-EN 13480 – „Rurociągi przemysłowe metalowe”
PN-EN 13445 – „Nieogrzewane płomieniem zbiorniki ciśnieniowe”
Normy - technologie spawalnicze:
PN-EN ISO 15614-1 „Specyfikacja i kwalifikowanie technologii spawania metali - Badanie technologii spawania - Część 1: Spawanie łukowe i gazowe stali oraz spawanie łukowe niklu i stopów niklu”