Ta strona może korzystać z plików cookies (tzw. „ciasteczek”). Przeglądając ją, wyrażasz domniemaną zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Możesz je także wyłączyć.     Tak, zgadzam się.  Sprawdź w naszej Polityce Prywatności.

 

DEKRA koordynowała projekt badawczy związany z ograniczaniem zanieczyszczenia powietrza

DEKRA koordynowała projekt badawczy związany z ograniczaniem zanieczyszczenia powietrza

01 sie 2017

Zanieczyszczenie stuttgarckiego powietrza cząstkami stałymi ponownie trafiło na nagłówki niemieckiej prasy, tym razem za sprawą koordynowanego przez DEKRA projektu badawczego. Badania Państwowego Biura Środowiska, Pomiarów i Ochrony Przyrody Kraju Związkowego Badenia-Wirtembergia wskazują, że jedynie 5% cząstek stałych w atmosferze pochodzi ze spalin samochodowych, natomiast aż 32% powstaje w wyniku ścierania opon pojazdów i pracy hamulców. Do tej pory nie było możliwe skuteczne ograniczanie skażenia powietrza w miastach w długoterminowej perspektywie.

 

Realizowany przez pięć tygodni projekt polegał na sprawdzeniu, czy możliwe jest usuwanie z jezdni i chodników tych większych cząstek, zanim zostaną przekształcone w cząsteczki stałe i zanieczyszczą miejskie powietrze, a tym samym czy w ten sposób można wpływać na ograniczenie ich stężenia w atmosferze. Eksperci DEKRA zaproponowali, aby w dniach od 1 marca do 6 kwietnia na szeroką skale czyszczono obszar Neckartor (jedno z najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Stuttgarcie). W projekcie wzięły udział cztery przedsiębiorstwa (Abfallwirtschaft Stuttgart, Kärcher, Faun Umwelttechnik i Reuther Straßenreinigung). Co noc sprzątano średnio 7 km jezdni i 2,5 km chodnika, a cały oczyszczony w ramach projektu obszar osiągnął łączną długość 220 km.

 

Operacji czyszczenia ulic towarzyszyły prace pomiarowe i analizy laboratoryjne prowadzone przez specjalistów DEKRA. "Mierzono stężenie cząstek stałych w rejonie Neckartor w czasie trwania akcji sprzątania, a następnie porównywano je z wynikami uzyskanymi w innych stacjach pomiarowych, gdzie występuje duży ruch uliczny. Pomiary wykazały skuteczność akcji czyszczenia ulic w porównaniu do niektórych stacji pomiarowych, jednakże nie w każdym przypadku" - mówi Clemens Klinkie, Członek Rady Nadzorczej DEKRA SE. "Analiza poziomów stężenia cząstek stałych była ograniczona do dni, w których warunki pogodowe były zbliżone do dni poza okresem trwania projektu, służących jako grupa kontrolna".  Ze względu na stosunkowo łagodną pogodę w okresie próbnym stężenie cząstek stałych było niewielkie. Uzyskane w toku projektu wyniki byłyby więc bardziej miarodajne, gdyby w okresie badawczym zanotowano wyższe stężenia cząstek stałych. Mimo to rezultaty okazały się - zgodnie z przewidywaniami ekspertów DEKRA - obiecujące.

 

Czyszczenie jezdni i chodników, mające na celu usuwanie większych cząsteczek, przyniosło pozytywne efekty w postaci ograniczenia ilości cząstek stałych w powietrzu. "Aby uzyskać dokładniejsze dane dotyczące skali wpływu regularnego sprzątania ulic na ograniczenie cząstek stałych w atmosferze, zalecamy przeprowadzenie badań w dłuższym okresie" - wyjaśnia Clemens Klinke. Eksperci DEKRA mają nadzieję, że osiągną wymierne wyniki pomiarów wykonanych w zimie (między listopadem a lutym), gdy spodziewane są odpowiednio niskie temperatury, niewielki wiatr i wysokie stężenia bezwzględne cząstek stałych.

 

Foto.: DEKRA SE

 

 

 

 

Kategoria: Informacje

Kontakt

Newsletter

Najnowsze informacje wprost do Twojej skrzynki e-mail...

Kontakt dla mediów

Rzecznik Prasowy Grupy DEKRA w Polsce
T. +48.71.780-47-72
T. +48.661-244-393
@ rzecznik.pl@dekra.com