s%2C800%2C800-66c10c

Opublikowano konkluzje BAT. Polską energetykę czekają poważne obciążenia finansowe

23 sie 2017

Przedsiębiorstwa energetyczne mają cztery lata, licząc od daty publikacji, aby wprowadzić rozwiązania zgodne z zawartymi w konkluzjach BAT regulacjami. Wiązać się to będzie z koniecznością poniesienia przez nie znacznych kosztów lub z zamknięciem przestarzałych bloków energetycznych w przypadku braku modernizacji.

 

Konkluzje BAT zostały przyjęte przez KE 28 kwietnia br. po sześcioletnim okresie prac (Polsce i siedmiu innym państwom członkowskim nie udało się stworzyć koalicji blokującej przyjęcie proponowanych rozwiązań). Przygotowano je w oparciu o dokument referencyjny BAT. W dokumencie tym wskazane są najlepsze dostępne techniki dla dużych obiektów energetycznego spalania (tj. instalacji energetycznego spalania paliw o co najmniej 50 MW całkowitej mocy dostarczanej w paliwie, jak też do bezpośrednio związanych z nimi instalacji zgazowania węgla lub innych paliw oraz spalarni i współspalarni odpadów) oraz poziomy emisji związane z najlepszymi dostępnymi technikami (BAT-AELs).

 

Regulacje wprowadzane przez konkluzje BAT

 

Najważniejsze regulacje zawarte w konkluzjach BAT dotyczą zaostrzenia wymogów emisyjnych dla zanieczyszczeń: tlenków azotu (NOx), dwutlenku siarki (SO2) oraz pyłu. BAT wprowadza też poziomy emisji dla substancji i związków (rtęć, chlorowodór, fluorowodór, amoniak), które wcześniej nie były objęte stosownymi regulacjami. Nowe wytyczne dotyczące poziomów emisji zanieczyszczeń są znacznie bardziej restrykcyjne od poprzednio obowiązujących (dyrektywy LCP i IED).

 

Przedsiębiorstwa energetyczne mają czas do 17 sierpnia 2021 roku (zgodnie z przepisami dyrektywy IED oraz przepisami ustawy Prawo ochrony środowiska), aby wprowadzić takie rozwiązania technologiczne w blokach energetycznych, które ograniczą emisję NOx, SO2 i pyłów do poziomów wymaganych przez konkluzje BAT. Brak dostosowania się do nowych wytycznych oznaczać będzie konieczność zamknięcia przestarzałych, niespełniających BAT-AELs bloków energetycznych, a to z kolei grozi ryzykiem okresowych niedoborów mocy. Możliwe będzie uzyskanie (na drodze przedłożenia wniosku o zmianę pozwolenia zintegrowanego) wydłużenia okresu niezbędnego do wprowadzenia rozwiązań niezbędnych dla dotrzymania granicznych wielkości emisyjnych (najwyższych wielkości emisji powiązanych z najlepszymi dostępnymi technikami), jeśli koszty dostosowania instalacji będą nieproporcjonalnie wysokie w stosunku do korzyści dla środowiska.

 

Dla polskiej branży energetycznej, wciąż w opierającej się głównie na węglu, modernizacja w celu spełnienia wymagań konkluzji BAT będzie dużym wyzwaniem, zarówno pod względem organizacyjnym i prawnym, ale też finansowym – dostawcy energii staną w obliczu bardzo poważnych obciążeń związanych z wdrożeniem nowych rozwiązań. Szacunki mówią o kwotach rzędu 10-12 mld zł (zależnie od opracowań przygotowanych na zlecenie TGPE i Ministerstwo Środowiska).

 

Wsparcie DEKRA dla branży energetycznej

 

Dla przedsiębiorstw z branży energetycznych eksperci DEKRA świadczą szereg specjalistycznych usług, które pomogą w przygotowaniu się do wdrożenia regulacji wymaganych konkluzjami BAT. Wymienić tu należy: analizy zagrożeń i oceny ryzyka w zakresie bezpieczeństwa procesów i instalacji, nadzór inwestycyjny nad realizowanymi modernizacjami instalacji oraz audyt prawnych i organizacyjnych wymagań środowiskowych (Environmental Due Diligence). DEKRA świadczy także usługę związaną z obliczaniem poziomu zanieczyszczeń emitowanych przez instalacje energetyczne.

 

 

Kategoria: Informacje

 

Newsletter

Najnowsze informacje wprost do Twojej skrzynki e-mail...