Wymienniki ciepła znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach przemysłowych. Ich celem jest wymiana energii cieplnej pomiędzy środowiskami.
W branży chemicznej, petrochemicznej i energetycznej rurki wymienników ciepła, chłodnic, czy skraplaczy narażone są na uszkodzenia związane z degradacją korozyjną oraz erozyjną.
W celu uniknięcia sytuacji awaryjnych oraz nieplanowanych przestojów spowodowanych uszkodzeniami rurek wymiennika stosuje się różne badania diagnostyczne. Systematyczny monitoring kondycji rurek wymienników pozwala na minimalizowanie ryzyka nieplanowanych postojów oraz redukcję kosztów.
Rozwiązania DEKRA w zakresie diagnostyki rurek wymienników ciepła:
Metoda badań nieniszczących z zastosowaniem prądów wirowych (ET) jest wykorzystywana w przemyśle energetycznym, chemicznym i petrochemicznym do badania rurek wymienników ciepła.
Prądy wirowe powstają w skutek zmian pola magnetycznego w obwodzie elektrycznym, w materiałach przewodzących prąd elektryczny. Zjawisko to wykorzystuje się w diagnostyce nieniszczącej w celu wykrycia degradacji materiału na skutek np. korozji, erozji, pęknięć lub wżerów, które mogą pojawić się w trakcie eksploatacji urządzenia.
Zalety badania rurek prądami wirowymi:
Metoda IRIS (ang. Internal Rotary Inspection System) znajduje zastosowanie w diagnostyce rurek wymienników ciepła w przemyśle.
Wykorzystuje fale ultradźwiękowe, które są wysyłane i odbierane przez sondę obrotową, wprowadzaną do wnętrza rury. Sonda wraz z lustrem i turbinką napędzaną strumieniem wody skanuje całą powierzchnię rury (zarówno wewnętrzną jak i zewnętrzną). Różnica w czasie odbicia echa fali ultradźwiękowej pomiędzy ścianką wewnętrzną oraz zewnętrzną służy do obliczeń grubości ścianki.
Dostępne są sondy badawcze w zakresie od 10 mm do 75 mm.
Zalety badania systemem IRIS:
Kontakt (PTC)