Diagnostyka rurek wymienników

Diagnostyka rurek wymienników

 

Diagnostyka rurek wymienników ciepła, skraplaczy, chłodnic

 

Wymienniki ciepła znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach przemysłowych. Ich celem jest wymiana energii cieplnej pomiędzy środowiskami.

W branży chemicznej, petrochemicznej i energetycznej rurki wymienników ciepła, chłodnic, czy skraplaczy narażone są na uszkodzenia związane z degradacją korozyjną oraz erozyjną.


W celu uniknięcia sytuacji awaryjnych oraz nieplanowanych przestojów spowodowanych uszkodzeniami rurek wymiennika stosuje się różne badania diagnostyczne. Systematyczny monitoring kondycji rurek wymienników pozwala na minimalizowanie ryzyka nieplanowanych postojów oraz redukcję kosztów.

Rozwiązania DEKRA w zakresie diagnostyki rurek wymienników ciepła:

 

 

Badanie rurek prądami wirowymi

- Eddy Current Testing

 

Metoda badań nieniszczących z zastosowaniem prądów wirowych (ET) jest wykorzystywana w przemyśle energetycznym, chemicznym i petrochemicznym do badania rurek wymienników ciepła.


Prądy wirowe powstają w skutek zmian pola magnetycznego w obwodzie elektrycznym, w materiałach przewodzących prąd elektryczny. Zjawisko to wykorzystuje się w diagnostyce nieniszczącej w celu wykrycia degradacji materiału na skutek np. korozji, erozji, pęknięć lub wżerów, które mogą pojawić się w trakcie eksploatacji urządzenia.


Zalety badania rurek prądami wirowymi:

  • Metoda ET jest szybka i skuteczna (w ciągu jednej zmiany operatorzy potrafią sprawdzić kondycję od 500 do 1000 rurek).
  • ET umożliwia badanie rurek w miejscach trudno dostępnych, jak U-rurki lub miejsca przy sicie.
  • W trakcie badania ujawniane są uszkodzenia rurek zarówno na wewnętrznej, jak i na zewnętrznej ściance rury.
  • DEKRA dysponuje sondami badawczymi, które mają zakres średnic od 10 mm do 120 mm, a zakresy grubości ścianki od 1.0 mm do 5.0 mm.
  • Wczesne wykrycie degradacji ma duży wpływ na bezpieczeństwo pracy całej instalacji oraz minimalizuje ryzyko nieplanowanych postojów.

 

 

Internal Rotary Inspection System (IRIS)

- badanie rurek z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych

 

Metoda IRIS (ang. Internal Rotary Inspection System) znajduje zastosowanie w diagnostyce rurek wymienników ciepła w przemyśle.

Wykorzystuje fale ultradźwiękowe, które są wysyłane i odbierane przez sondę obrotową, wprowadzaną do wnętrza rury. Sonda wraz z lustrem i turbinką napędzaną strumieniem wody skanuje całą powierzchnię rury (zarówno wewnętrzną jak i zewnętrzną). Różnica w czasie odbicia echa fali ultradźwiękowej pomiędzy ścianką wewnętrzną oraz zewnętrzną służy do obliczeń grubości ścianki.

Dostępne są sondy badawcze w zakresie od 10 mm do 75 mm.


Zalety badania systemem IRIS:

  • Metoda bardzo dokładna - skanowana jest cała powierzchnia rury, ścianka wewnętrzna, jak i zewnętrzna.
  • IRIS umożliwia badanie rurek ferromagnetycznych oraz nieferromagnetycznych.
  • W ciągu jednej zmiany inspektorzy DEKRA mogą wykonać badania od 100 do 200 rurek.

 

 

Kontakt (PTC)

 

FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dowiedz się więcej o interesujących Cię usługach lub poproś o ofertę...

 

Bezpłatne webinaria!

Porozmawiaj z ekspertami DEKRA o bezpieczeństwie...

 

Newsletter

Najnowsze informacje wprost do Twojej skrzynki e-mail...