Ta strona może korzystać z plików cookies (tzw. „ciasteczek”). Przeglądając ją, wyrażasz domniemaną zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Możesz je także wyłączyć.     Tak, zgadzam się.  Sprawdź w naszej Polityce Prywatności.

 

Zaawansowane badania nieniszczące rurociągów i urządzeń w eksploatacji

Zaawansowane badania nieniszczące rurociągów i urządzeń w eksploatacji

04 paź 2017

Zaawansowane badania NDT (Advanced NDT) pozwalają na szybkie i bezpieczne dostarczenie informacji o stanie instalacji przemysłowych w tym rurociągów i urządzeń.

 

Badania z wykorzystaniem prądów wirowych (Eddy current testing)

 

Zjawisko prądów wirowych od kilkudziesięciu lat jest szeroko wykorzystywane w przemyśle energetycznym, petrochemicznym, lotniczym, maszynowym w diagnostyce materiałów, spoin czy rurek w wymiennikach ciepła i chłodnicach.

 

Badania rurek wymienników i chłodnic

 

Rurki w wymiennikach ciepła i chłodnicach narażone są na degradację z powodu wysokich temperatur oraz ciśnień. W trakcie eksploatacji urządzenia powstają w rurkach różnego rodzaju uszkodzenia. Do najczęściej pojawiających się uszkodzeń należą pęknięcia, korozja, erozja, wżery zarówno na ściance wewnętrznej jak i zewnętrznej rurki. Często degradacja rurek powstaje przy dnie sitowym lub przegrodach, co jest stosunkowo trudne do zdiagnozowania. Eksperci DEKRA posiadają wieloletnie doświadczenie oraz najnowsze urządzenia do badań prądami wirowymi, dzięki czemu diagnostyka rurek wymienników i chłodnic przebiega sprawnie i efektywnie.

 

DEKRA Badania NDT rurociągów w eksploatacji - potencjalne uszkodzenia rurek i skraplaczy

 

Metodę badań ET możemy stosować do rurek o średnicy 10-120 mm, wykonanych z materiałów przewodzących prąd (magnetycznych oraz niemagnetycznych). Badania z wykorzystaniem prądów wirowych pozwalają już na wczesnym etapie wykryć pocienienia ścianek rurek będące skutkiem degradacji.

 

Zalety i ograniczenia badań prądami wirowymi (ET)

 

Do zalet możemy zaliczyć dokładność badania oraz wykrywania nawet małych defektów, szybkość (500 do 1000 rurek dziennie), wykrywalność defektów w miejscach trudno dostępnych na wewnętrznej i zewnętrznej ściance rurki. Ponadto rezultat badania otrzymujemy natychmiast po badaniu, dzięki czemu możemy podjąć szybko decyzję o dalszych działaniach diagnostycznych lub remontowych.

 

Metoda posiada również pewne ograniczenia na które należy zwrócić uwagę jak na przykład to że powierzchnia badanego materiału powinna być czysta, są ograniczenia co do głębokości  badanej powierzchni, tylko materiały przewodzące mogą być badane tą metodą, potrzebny jest również wykwalifikowany i doświadczony personel.  

 

Regularne badania rurek wymienników i chłodnic pozwoli na utrzymanie w dobrym stanie urządzeń energetycznych oraz ograniczy koszty związane z nieplanowanymi postojami remontowymi.

 

Zobacz więcej usług z zakresu badań nieniszczących DEKRA  »

 

 

Kontakt

Badania nieniszczące (NDT):

metody podstawowe:

  • Badania ultradźwiękowe (UT)
  • Badania radiograficzne (RT)
  • Badania metodą prądów wirowych (ET)
  • Badania magnetyczno-proszkowe (MT)
  • Badania Penetracyjne (PT)
  • Badania szczelności (LT)
  • Badania wizualne (VT)

Kontakt dla mediów

Rzecznik Prasowy Grupy DEKRA w Polsce
T. +48.71.780-47-72
T. +48.661-244-393
@ rzecznik.pl@dekra.com