Ta strona może korzystać z plików cookies (tzw. „ciasteczek”). Przeglądając ją, wyrażasz domniemaną zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Możesz je także wyłączyć.     Tak, zgadzam się.  Sprawdź w naszej Polityce Prywatności.
Zaawansowane badania nieniszczące (NDT)

Zaawansowane badania nieniszczące (NDT)

 

Badania nieniszczące i niszczące materiałów

DT → NDT → Advanced NDT

 

Coraz bardziej złożone i kompleksowe procesy w przemyśle wymagają profesjonalnego wsparcia w zakresie badań nieniszczących (NDT) oraz niszczących (DT) materiałów, instalacji i urządzeń.

Rośnie popularność zaawansowanych i zrobotyzowanych badań nieniszczących (Advanced NDT), które szybko i bezpiecznie dostarczają wiarygodne informacje o stanie materiałów, urządzeń i instalacji przemysłowych.

DEKRA  wspiera firmy w zapewnieniu jakości w trakcie produkcji oraz bieżącej eksploatacji urządzeń i instalacji w przemyśle.


Do Państwa dyspozycji oddajemy sieć zaawansowanych laboratoriów w Europie i na świecie oraz wykwalifikowany personel, który oprócz przeprowadzenia badań metodami tradycyjnymi lub zaawansowanymi, pomoże w doborze odpowiedniej metody badań.

 

 

Zaawansowane badania nieniszczące (Advanced NDT)

 

Zaawansowane badania nieniszczące (Advanced/Mechanized NDT) mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie w procesach produkcyjnych występują wysokie ciśnienia, wysokie temperatury lub substancje żrące i niebezpieczne; także gdy dostęp do badanego obiektu jest ograniczony lub limitowany czasem. Badania nieniszczące metodami zaawansowanymi doskonale uzupełniają metody konwencjonalne lub je zastępują oferując większą dokładność pomiaru, większą szybkość oraz natychmiastowe wyniki.

Zakres badań nieniszczących z wykorzystaniem metod zaawansowanych jest bardzo szeroki i dotyczy m.in. skanowania rurociągów i zbiorników, pocienień rurek ze względu na korozję czy erozję, ujawniania wżerów, pęknięć, uszkodzeń mechanicznych, odkształceń, porowatości, nieciągłości i zmian w strukturze materiału.


Poniżej kilka rozwiązań oferowanych przez DEKRA w zakresie badań nieniszczących:

Badania metodą TOFD (Time of Flight Diffraction)

Szybka i skuteczna metoda badań nieniszczących spoin, w której wykorzystuje się fale ultradźwiękowe podłużne. Metoda TOFD pozwala na dokładne spozycjonowanie i zwymiarowanie wad w spoinach oraz daje duży obszar pokrycia w trakcie badania. Często stosowana jest w zestawianiu z innymi metodami jak np. phased array.

 

Badania metodą PAUT (Phased Array Ultrasonics)

Metoda phased array znajduje coraz więcej zastosowań w przemyśle zarówno do badania spoin jak i powierzchni materiałów. Podczas badania wykorzystywane są głowice wieloprzetwornikowe, które umożliwiają wykrycie wady oraz ocenę wielkości defektu. Połączenie metody PAUT i TOFD jest bardzo efektywnym rozwiązaniem, dającym duże możliwości wykrywania wad w spoinach. Metoda zaawansowanych badań nieniszczących Phased Array może być stosowana wszędzie tam gdzie stosuje się tradycyjne metody badań ultradźwiękowych.

 

Eddy current testing - badanie rur wymienników prądami wirowymi  

Metoda badań nieniszczących z zastosowaniem prądów wirowych (ET) jest wykorzystywana w przemyśle energetycznym, chemicznym, petrochemicznym do badania rurek wymienników ciepła, chłodnic, przegrzewaczy, kondensatorów oraz rur kotłowych.

Badania prądami wirowymi umożliwiają wczesne wykrycie pocienienia lub uszkodzenia rurek ze względu na korozję, erozję, pęknięcia, wżery pojawiające się w trakcie eksploatacji zarówno na wewnętrznej jak i zewnętrznej powierzchni rury. Wczesne wykrycie takich zjawisk ma duży wpływ na bezpieczeństwo pracy całej instalacji oraz minimalizuje ryzyko nieplanowanych postojów.

Czytaj więcej o badaniu prądami wirowymi (PDF) »

 

Guided Wave Ultrasonics - skanowanie rurociągów

Guided Wave Ultrasonics to metoda badań wykorzystująca fale ultradźwiękowe kierowane wzdłuż rurociągu. Wykorzystywana coraz szerzej w przemyśle energetycznym, chemicznym i petrochemicznym do skanowania długich odcinków rurociągów z utrudnionym dostępem, izolowanych lub podziemnych. GUL wskazuje na korozję, erozję, pęknięcia i inne wady na wewnętrznej i zewnętrznej powierzchni rurociągu.

Czytaj więcej o badaniu metodą ultradźwiękową (PDF) »

 

Lixi Profiler - skanowanie rurociągów izolowanych

Zaawansowana metoda badań nieniszczących z wykorzystaniem LIXI pozwala na inspekcję rurociągów bez konieczności zdejmowania izolacji. LIXI Profiler to skuteczna metoda detekcji korozji pod izolacją, monitoringu grubości ścian rur, zmian w materiale czy miejsc występowania spoin w rurociągach.

 

FST-GAGE - badanie rur kotłowych

Metoda ma zastosowanie w badaniu i pomiarach grubości m.in. rur kotłowych. Technika ta wykorzystuje elektromagnetyczny przetwornik akustyczny (EMAT) do transmisji i odbioru fal ultradźwiękowych. Wyniki pomiarów są dokładne +/- 0,15 mm a przetwornik działa na zasadzie bezdotykowej dzięki czemu badanie wykonywane jest szybko i bez konieczności dokładnego przygotowywania rur.

 

Repliki metalograficzne

Metoda replik pozwala uzyskać obraz metalograficzny materiału rodzimego lub spoiny i stosuje się w celu wczesnego wykrycia potencjalnych zmian w materiale takich jak pojawianie się pustek pełzaniowych, które mogą powstawać w materiałach pracujących w środowisku o podwyższonej temperaturze. Systematyczny monitoring procesów pełzaniowych jest niezbędny do utrzymywania instalacji w dobrej kondycji.

 

Badania nieniszczące komponentów dla kolejnictwa (taboru kolejowego)

Eksperci DEKRA posiadają długoletnie doświadczenia w badaniach komponentów kolejowych takich jak koła, osie kół, zestawy kołowe, rama wózka. Badania nieniszczące dla kolejnictwa wykonywane są metodami tradycyjnymi (ET, UT Pulsecho, UT Phased Array i TOFD) lub zmechanizowanymi urządzeniami do badań, które są specjalnie projektowane na potrzeby kolejnictwa.

 

Inspekcje i badania generatorów

DEKRA wspiera przedsiębiorstwa w monitoringu oraz utrzymaniu w dobrym stanie urządzeń rotujących, zapobiegając awariom i nieplanowanym postojom, wykorzystując zaawansowane zrobotyzowane urządzenia badawcze:  

 • Advanced Robotic Generator Inspection System (ARGIS)

Jest metodą opracowaną przez ekspertów DEKRA do badania generatorów (prądnic). Urządzenie wprowadzane jest pomiędzy stojan a wirnik (15 mm) i dokonywane są badania wizualne, akustyczne oraz ELCID (Electromagnetic Core Imperfection Detection) bez konieczności demontażu generatora. Główne zalety badania to: bezpieczeństwo, oszczędność czasu i kosztów.

 

 • KIRR3

Jest systemem opracowanym przez DEKRA do badania kołpaków wirników (retaining rings) z wykorzystaniem metod ET, UT, TOFD. KIRR3 jest skuteczną i niedrogą metodą badania korozji, pęknięć wewnątrz i na zewnątrz badanej powierzchni. Metodą KIRR przebadano do tej pory ponad 1600 generatorów w 25 krajach.

 

Ocena stanu technicznego rurociągów

 

Zapewnienie integralności rurociągów w przemyśle jest jednym z kluczowych elementów bezpiecznego i efektywnego wykorzystania zasobów przedsiębiorstwa. W trakcie wieloletniej eksploatacji kondycja rurociągów technologicznych ulega zmianie poprzez procesy degradacji.


Diagnostyka rurociągów oraz stały monitoring jest wyzwaniem dla służb utrzymania ruchu. DEKRA posiada szereg sprawdzonych rozwiązań do oceny stanu technicznego rurociągów do których możemy zaliczyć:

 • monitoring korozji (w tym pod izolacją)
 • skanowanie rurociągów na długich odcinkach z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych
 • skanowanie laserowe 3D

Dowiedz się więcej na temat zaawansowanych rozwiązań w zakresie oceny stanu technicznego rurociągów (PDF) »

 

Wysokotemperaturowy atak wodorowy (HTHA)

W przemyśle energetycznym, chemicznym, rafineryjnym występują różne mechanizmy degradacji materiałów, które zmniejszają żywotność zasobów przedsiębiorstwa. Jednym z nich jest degradacja wodorowa, która może pojawić się w instalacjach na skutek wysokich temperatur, ciśnień oraz zawartości węgla w stali.

Degradacja wodorowa, zwana też korozją wodorową, może pojawić się nagle i trwale oraz znacząco obniżyć wytrzymałość materiału. Eksperci DEKRA prowadzą ultradźwiękowe badania korozji wodorowej w celu potwierdzenia lub wyeliminowania zjawiska HTHA.

Czytaj więcej o detekcji HTHA i HIC w DEKRA »

 

 

Doradztwo w zakresie zaawansowanych metod NDT

 

Obecnie na rynku istnieje coraz więcej urządzeń i metod badań nieniszczących, które mogą mieć zastosowanie do różnych sytuacji w przemyśle.

Aby wyjść naprzeciw zmieniającym się potrzebom i oczekiwaniom klientów, specjaliści DEKRA świadczą profesjonalne doradztwo w zakresie wyboru najbardziej odpowiednich metody badań nieniszczących a następnie uczestniczą w całym procesie badań i analizy wyników.

 

 

Kto korzysta ze specjalistycznych badań materiałów, instalacji i urządzeń w DEKRA?

 

Usługi w zakresie badań nieniszczących i niszczących polecamy szczególnie następującym branżom i sektorom:

 • Energetyka – elektrownie i elektrociepłownie konwencjonalne, elektrownie jądrowe, wiatrowe, OZE, spalarnie śmieci
 • Ropa naftowa i gaz – kopalnie gazu i ropy naftowej, przesył rurociągami, zbiorniki magazynowe
 • Chemia i Petrochemia – rafinerie, petrochemie, zakłady przetwórstwa tworzyw sztucznych, zakłady chemiczne i petrochemiczne, przemysł farmaceutyczny
 • Przemysł spożywczy – zakłady przetwórstwa spożywczego
 • Przemysł papierniczy – zakłady przetwórstwa (Pulp & Paper)
 • Przemysł transportowy – kolejnictwo, motoryzacja, lotnictwo, infrastruktura, tabor, produkcja komponentów
 • Przemysł stoczniowy – budowa statków, produkcja konstrukcji, wyposażenia i instalacji
 • Budownictwo przemysłowe i komercyjne – konstrukcje stalowe, instalacje
 • Produkcja przemysłowa – produkcja zbiorników i instalacji ciśnieniowych, rur, zaworów, wymienników ciepła, konstrukcji stalowych, konstrukcji podwodnych, offshore

  

Kontakt

 

FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dowiedz się więcej o interesujących Cię usługach lub poproś o ofertę...

 

Realizujemy także badania:

Badania nieniszczące (NDT):

metody podstawowe:

 • Badania ultradźwiękowe (UT)
 • Badania radiograficzne (RT)
 • Badania metodą prądów wirowych (ET)
 • Badania magnetyczno-proszkowe (MT)
 • Badania Penetracyjne (PT)
 • Badania szczelności (LT)
 • Badania wizualne (VT)

Badania niszczące (DT):

 • Testy wytrzymałości na temperatury (+23°C do +350°C)
 • Wytrzymałość na rozciąganie i ściskanie
 • Próba górnej i dolnej granicy plastyczności
 • Testy wytrzymałości połączeń spawanych
 • Badania korozji międzykrystalicznej
 • Badania metalograficzne
 • Testy mechaniczne
 • Testy chemiczne
 • Próby przełomu
 • Pomiary zawartości ferrytu
 • Badanie wytrzymałości udarnościowej

 

Badania HTHA / HIC

DEKRA realizuje ultradźwiękowe badania korozji wodorowej (HTHA, HIC) w przemyśle energetycznym, chemicznym, rafineryjnym.

Dowiedz się więcej »

 

 

Newsletter

Najnowsze informacje wprost do Twojej skrzynki e-mail...